10
Oca

Whatsapp sözleşme nedir? Topladığı veriler ve Nasıl İptal Edilir?

WhatsApp güncelleme maddelerinin 8 Şubat 2021 itibarıyla yürürlüğe gireceği duyuruldu. Whatsapp’ın güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini içeren bildiriminde ‘Diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur.’ maddesi dikkat çekti. İşte, WhatsApp sözleşmesi maddeleri ve konuyla ilgili bilgiler.

Whatsapp Sözleşmesinde Yer Alan Maddeler nelerdir ?

Sitede yer alan metinde, WhatsApp’ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

 1. Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,
 2. Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,
 3. Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,
 4. Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,
 5. WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.
 6. Facebook’un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp başta olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağladığı verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal medya devi, bu durumu şu cümlelerle açıkladı:
 7. “Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.”

Sözleşmeyi kabul etmeli miyiz?

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesine dair izin verilen ekran karşınıza çıktığında seçebileceğiniz 2 seçenek var, onaylamak veya onaylamamak. Birçok kişi dikkat etmeden, okumadan sözleşmeyi onaylıyor ya da reddediyor. Fakat onaylamadığınız takdirde belirli bir tarihten sonra WhatsApp kullanmanız mümkün olmayacak. Okumadan yanlışlıkla sözleşmeye onay vermeyenler yani reddedenlerin şimdilik endişelenmesine gerek yok. Onay vermeyenlere bir süre sonra tekrar sözleşme ekranı geliyor. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyenlerin sözleşmeye onay vermesi gerekiyor.

Peki neden bu sözleşme yapıldı ?

Facebook 2016’da ABD seçimleri kampanyasında kullanıcı verilerini izin almadan kullanmıştı. Bu durum da Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ın yargılanmasına sebep olmuştu. Geçmişte yaşanan bu krizi tekrar yaşamamak için kullanıcılardan izin almaktı. Bundan dolayı yeni WhatsApp sözleşmesinde kullanıcıların onayı isteniyor.

Sözleşmeye izin verdiginizde yani kabul ettiğinizde WhatsApp’ın ulaşabileceği kullanıcı verileri nelerdir ?

 • Hesap bilgileri
 • Mesajlar
 • Bağlantılar
 • Durum bilgisi
 • İşlem ve ödeme verileri
 • Müşteri desteği ve diğer İletişimler
 • Kullanım ve kayıt bilgileri
 • Cihaz ve bağlantı bilgileri
 • Konum bilgileri
 • Çerezler
 • Başkalarının sizin hakkınızda sağladığı bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Kullanıcı şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • WhatsApp’taki işletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Üçüncü taraf hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Toplanan veriler nasıl kullanılıyor?

 • Yan Hizmetler
 • Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük
 • Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler
 • Kurumsal Etkileşimler

WhatsApp sözleşmesi ne zaman yayınlandı?

Yeni gizlilik sözleşmesi, 8 Şubat 2021 tarihinde yayınlandı.

Kabul Edilen Sözleşme Nasıl İptal Edilir ?

Kullanım koşullarını değiştiren WhatsApp, kullanıcıların verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor. WhatsApp, söz konusu tarihten itibaren ya bu ilkeleri kabul edersiniz, ya da hesabınızı silersiniz ifadesini kullanıyor. Bu koşulları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler ise WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak. Sözleşme kabulü, iptali vb. bir durumla ilgili henüz aktif bir buton WhatsApp uygulamasında yer almıyor.

Tek yapmanız gereken Whatsapp hesabınızı silmek ve tekrar yükleyerek gelen sözleşmeyi kabul etmemek. (Tekrar gelecek sözleşme kurulum esnasında gelmeyebilir, kurulduktan sonra 3 veya 5 saat sonra uyarı olarak gelebilir)

Whatsapp Hesabı Nasıl Silinir

Whatsapp hesabınızı silmek için Seçenekler > Ayarlar > Hesap > Hesabımı sil’e basın.Ülke kodunuzu seçin ve telefon numaranızı girin. Sil > SİL’e basın. Hesabınızı sildiğinizde: Hesabınız WhatsApp’tan silinir. Telefonunuzdaki sohbet geçmişiniz silinir.Tüm WhatsApp gruplarınızdan silinirsiniz.
Bunları İncelediniz mi?

Hiç Melek Gördünüz mü ?

Çalışma amacı biraz zihnisinir fikirlere dayalı olsada, isterseniz siteniz tasarım aşamasında,  sayfa bulunamadıgında kullanabileceginiz veya hackerlere yönlendirebileceginiz bir tasarımdır. Çalışan örneğini şu adresten inceleyebileceğiniz,Css ile hazırlanmış bir çok şekilde kullanabileceğiniz … Devamını oku..

Css İle Kenarı Yuvarlak Menü

Çalışan örneğini şu adresten inceleyebileceğiniz,Css ile hazırlanmış kenarı yuvarlak menü yapma yöntemi.  İndirme bağlantısına şu adresten ulaşabilirsiniz. Parola : ” dinam “

Avea, Turkcell, Vodafone Ücretsiz Sms Gönderme Sitesi

Her zaman lazım olur diye paylaşmak istedim. Hem ben yararlanacağım site linkini unutuyorum hem siz 🙂 Bu sitenin özelliği hem sorun yaşamadım hemde hiç bir reklam içermemesi.. Kullanımıda oldukça basit ( 160 … Devamını oku..

Arama:
Facebook Twitter Friendfeed Rss Wmaraci Arşiv
Dost Siteler
Reklam
© Copyright 2010-2024 Dinam Kemaloğlu. Tasarım: — Dinam Kemaloğlu.

Üye Girişi Valid XHTML 1.0 Transitional I Love You Wordpress